DRUKUJ
2018-06-19

Program „Za życiem”

Z tytułu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu przysługuje jednorazowe świadczenie w wysokości 4 000 zł.

 

Prawo do świadczenia przysługuje:
a) matce albo ojcu dziecka, 
b) opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka,
posiadającym zaświadczenia:
- lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii, neurologii dziecięcej, kardiologii dziecięcej lub chirurgii dziecięcej potwierdzającego ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu,
- lekarza lub wystawionego przez położną o pozostawaniu kobiety pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu  (ten wymóg dotyczy tylko biologicznych rodziców dziecka).

 

Wnioski o ustalenie prawa do jednorazowego świadczenia składa się wg miejsca zamieszkania a nie zameldowania. 

 

Wnioski składa się terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego - w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia, nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Wniosek złożony po terminie właściwy organ pozostawia bez rozpoznania.

 


Podstawa prawna
1. Ustawa z dnia 4 listopada 2016  r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin ,,Za Życiem’’ (Dz. U. z 2020, poz. 1329 ze zm.).
2. Ustawa z dnia 28 listopada 2003  r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2023, poz. 390 ze zm.).